Енергийните места на България – Кръстова гора, Караджов камък и Бачковски манастир Дати: 11,12,13 юли 2024 г. / Цена: 140 лв.

0
Dntur.com

За екскурзията

 
 
 

Енергийните места на България – Кръстова гора, Караджов камък и Бачковски манастир Дати: 11,12,13 юли 2024 г. / Цена: 140 лв. Цената включва: транспорт, две нощувки, застраховка и водач от фирмата. Цената не включва: две нощувки в манастир, храна. Маршрут: Русе -Павликени -В.Търново- Габрово – Араповски манастир -Кръстова гора -Асеновград -Габрово -В.Търново -Павликени -Русе.  Програма- Първи ден: Тръгване 05:00ч Русе [...]

Оценка

Изхранване
 
 
 
 
 


Лукс
 
 
 
 
 


Цена
 
 
 
 
 


Обща оценка
 
 
 
 
 

5/ 5

 Dntur.com
Подробно

Енергийните места на България – Кръстова гора, Караджов камък и Бачковски манастир

Дати: 11,12,13 юли 2024 г. / Цена: 140 лв.

Цената включва: транспорт, две нощувки, застраховка и водач от фирмата.
Цената не включва: две нощувки в манастир, храна.

Маршрут: Русе -Павликени -В.Търново- Габрово – Араповски манастир -Кръстова гора -Асеновград -Габрово -В.Търново -Павликени -Русе.
 Програма- Първи ден: Тръгване 05:00ч Русе Дом на културата; 06:30ч Павликени/център-паркинг зад хотела/07:00 от В.Търново-паркинга до Летен театър, 08:00 от Габрово- автоспирка пред общината срещу Априловската гимназия /за Севлиево качване от Габрово/. Отпътуване за Араповски манастир. Манастирът е основан в средата на 19в. в близост до древно аязмо. Строителството на манастирския комплекс започва през 1856 г., като за целта са поканени родопски майстори от с. Югово. През 1859 г. в манастира е основано новобългарско училище с около стотина ученици. През 1868 г. в манастира е открито и училище за свещеници.По време на Априлското въстание в Араповския манастир е пребивавала майката на Иван Вазов със своите деца.
Араповският манастир е постоянно действащ. Главната църква „Св.Неделя“ е изградена през 1859г. Стенописите в църквата са от 1864г. Тук намираме сцени с житията на патрона на манастира Св. Неделя, на родоначалника на монашеството Св. Йоан Кръстител и на особено почитаната в този район Св. Парскева. Представени са още сцени от живота на българския светец Иван Рилски и на славянските просветители Кирил и Методий.
Извън манастирския комплекс, недалеч от северната порта се намира аязмото. Около него през 1870г. е построен параклис.Най-оригиналната постройка в Араповския манастир е кулата-крепост, която е издигната по инициатива на Ангел войвода – един от най-известните хайдути от този край. Кулата е правоъгълна и е използвана за наблюдателница и жилищна постройка.Отпътуване за манастир Кръстова гора.  След пристигане на Кръстов връх настаняване в общи стаи в манастир Кръстова гора-Света Троица. Свободно време. По желание присъствие на вечерна служба 00:00 часа в църквата на манастира. Нощувка в общи стаи /мъже и жени/ в манастир Кръстова гора.
Втори ден: 08:00ч. Разходка и запознаване с обектите на Святото място, местата за поклонение, лечение- скалата на здравето, аязмото в манастира и аязмото наречено -за очите, извън манастира.10:00ч. От Кръстова гора пешеходен тур до Караджов камък – тракийското светилище, част от свещения триъгълник/1:30 ч/. Караджов Камък е скално плато, като интересното при него е, че в процепа между 2 от скалите е попаднала голяма канара, наречена Караджов Камък. Процепът е с височина около 20 метра, като изкачването му е една от атракциите, които ще срещнете по пътя до покоряването на поредното приказно място в Родопите.От Караджов камък се връщаме на Кръстова гора. Свободно време. По желание присъствие на вечерна служба в църквата на манастира. Нощувка.
Кръстова гора и Караджов камък са с изключително силен енергиен заряд. Смята се, че Кръстова гора е символът на сътворението.

Трети ден: 07:30ч Отпътуване от връх Кръстова гора за Бачковски манастир. След Бачковски манастир спираме за кратка туристическа програма и обяд в Асеновград.
Отпътуване за Габрово, В.Търново и Русе. Пристигане в Русе около 20:30ч.

Внимание: На Кръстова гора няма заведения за хранене. Да се носи храна за вечеря,закуска и обяд.
Задължителна туристическа екипировка, туристически обувки или маратонки, раница за личния багаж!
 При мъгла или влошаване на метеорологичните условия водачът има право еднолично да промени програмата, от съображения за сигурност за участниците. 

Уважаеми клиенти, в публикуваната на този сайт информация е възможно да са допуснати неточности, или да настъпят промени, защото тя е с информационна и рекламна цел. Най-достоверна и вярна информация е тази, предоставена в офиса

 


Впечатления



Какво мислите?


Сподели

(задължително)